Nilda i Matej Luketič održali koncert u Svetištu u okviru 8. orguljaških večeri u  Gospićko-senjskoj biskupiji

Nilda i Matej Luketič održali koncert u Svetištu u okviru 8. orguljaških večeri u Gospićko-senjskoj biskupiji

U utorak, 14. listopada 2014., u oštarskom Svetištu nastupili su sopranistica Nilda Luketič i njezin sin, orguljaš Matej Luketič iz Maribora.

Koncert, koji je održan nakon večernje mise,dio je programa 8. orguljaških večeri u Gospićko-senjskoj biskupiji. Ova već tradicionalna glazbena manifestacija ostvarena je uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Karlovačke županije, Gradskog poglavarstva Grada Senja te Gospićko-senjske biskupije.

Sopranistica Nilda Luketič prvu poduku iz pjevanja dobila je od prof. Miloša Brišnika i prof. Mire Mracsek. Studij solo pjevanja nastavila je kod prof. Jolande Horvat a usavršavanje kod prof. Dragice Kovačić, prof. Alenke Drnač Bunta, sopranistice Pety Ivanove te baritonista Emila Baronike. Članica je umjetničkog ansambla zbora Opere i baleta u Mariboru. Redovito nastupa kao solistica te u okviru komornih skupina u Sloveniji i šire. U okviru manifestacije Salon glazbenih umjetnika, u više je navrata nastupila s Društvom glazbenih umjetnika iz Maribora. Održala je niz koncerata s baritonistom Emilom Baronikom, ambasadorom glazbe i dobitnikom prestižne slovenske nagrade France Prešern. Nilda Luketič na koncertima izvodi arije iz oratorija, sakralne arije, arije i duete iz opera, opereta i mjuzikla. Snimila je dva nosača zvuka: Panis Angelicus i Laudate Dominum uz orguljašku pratnju dirigenta Simona Robinsona te klaviristice Olge Pečeny.

Matej Luketič je diplomirao glazbenu pedagogiju na Pedagoškom fakultetu u Mariboru. Njegov je umjetnički angažman vezan uz vodstvo zborova te orguljsku pratnju. Kao član zbora nastupio je u mjuziklu Opera za tri groša (Brecht-Weill) te je bio član i korepetitor miješanog pjevačkog zbora Pro Musica Maribor. Kao orguljaš pratio je solo pjevače i zborove. Autor je skladbi koje je izdao na nosačima zvuka.

U nastavku donosimo sažet pregled programa koncerta:

F. Durante: Vergin, tutto amor

G. F. Händel: O mio Signor

W. A. Mozart: Agnus Dei (iz Krönungsmesse, KV 317)

J. S. Bach: Jesus bleibet meine Freude (iz Kantate, BWV 147)

C. Gounod: Ave Maria

C. Franck: Panis Angelicus

A. L. Webber: Pie Jesu

T. Albus: Toccata (Tut mir auf die schöne Pforte)

P. Cornelius: Gratias agimus tibi

F. Dugan: Regina Coeli