Izvještajna skupština DPD-a Sv.Marko Križevčanin

Dobrotvorno podupirajuće društvo Sv. Marko Križevčanin iz Skradnika u župi Oštarije imalo je svoju redovitu izvještajnu skupštinu u nedjelju 16. veljače nakon svete mise u 17 sati. Skradnik ustrojstveno pripada župi Oštarije i egzistira kao filijala koja ima svoj prostor za redovite svete mise pod istim krovom su i prostorije društva. Članovi društva od velike su pomoći župniku u redovitom odvijanju pastoralnog rada, a često i sami su svojim idejama inicijatori aktivnosti.
Samom skupu, uz nazočnost članova društva, župnika pop Ante Luketića, na ovaj skup su se odazvali predstavnici iz drugih podupirajućih društava ogulinskog kraja, te načelnik općine Josipdol Zlatko Mihaljević.
Predsjednik društva, Milan Bokulić, predstavio je sa svojim suradnicima prošlogodišnje aktivnosti i financijsko poslovanje. Prije svega istaknuto je kako se članovi međusobno pomažu i obilaze u potrebi, bolesti, a zadnje godine umrla su im dva člana. Članovi društva hodočastili su na nekoliko velikih crkvenih slavlja: Križevci, Udbina, Krašić, Saborsko, Ogulin, Pula na beatifikaciju Miroslava Bulešića, te bili na svim važnijim događanjima u župi Oštarije i pomagali u organizaciji. Ostvaren je posjet i na nekoliko komemoracija na stratištima hrvatskih domoljuba. Na svim mjestima vidna je bila njihova nazočnost po nošenju barjaka s jasno istaknutim imenom i likom ovoga hrvatskog svetca i mučenika, Marka Križevčanina, te i na taj šire spoznaju i štovanje. Što se tiče kapitalnih ulaganja društvo je ispred kapelice i svojih prostorija od općine dobilo sredstva za asfaltiranje. Članovi društva uz pomoć drugih pravnih subjekata, dobrih ljudi iz okolice i iz Australije sabrali dovoljno novaca da isplate elektronska zvona koja sada redovito pozivaju ovo malo mjesto na molitvu i službu Božju. U daljnjoj diskusiji nakon izlaganja, gosti su zaželjeli i na dalje mnogo uspjeha i više mlađih članova društva koje je sve starije. Zvonko Trdić, predsjednik Čakavskog sabora Modruše, iznosi prijedlog da se svi kao društva ekipiraju, okupe oko sebe mlađe ljude koji će znati i htjeti, napisati i provesti projekte od značaja za ovu sredinu.Pop Ante naglašava da je ovo društvo pružilo primjer kako odati počast i oteti od zaborava žrtve i mučenike ljudi ovoga kraja tako što su njihova imena uklesali u kamenu ploču koja stoji u pročelju ove zgrade. Valjalo bi da i druga društva u svojim sredinama pomognu oko ostvarivanja istih aktivnosti. Načelnik općine, Zlatko Mihaljević, govori kako ovo društvo vidi kao pomagače za ovo mjesto i da će uvijek koliko budu u mogućnsti pomagati njihov rad kao i dosad.
Planovi za narednu godinu, s obzirom na sve vremešnije članove, bili bi održati postignuti broj aktivnosti: hodočašća, pripomoć župniku u radu filijale, obilazak i pomoć bolesnika.
Na kraju skupštine svi su ostali na druženju, neki uz pjesmu, neki uz razgovor.