Križni put od Sveckeg brda do Svetišta

Uoči blagdana Cvjetnice, u subotu 12. travnja, u kasnijim poslijepodnevnim satima održana je pobožnost križnog puta. Ove godine je po prvi put povorka vjernika krenula od mjesta zvanog Svecko brdo ili Crikvišće, u šumi u podnožju Veljuna.

Prema narodnoj predaji, a kako nam i samo ime te lokacije daje naslutiti, tu se nekoć nalazila crkvica koja je razrušena u jednoj od mnogobrojnih provala Turaka. Kako bi se taj događaj sačuvao od zaborava, na tom je mjestu prošle jeseni postavljen križ koji je blagoslovljen 24. studenog. Na križnom putu se okupilo 20-ak mještana Ravnica i ostalih dijelova Oštarija, koji su u molitvi propješačili put od križa na Sveckom brdu do Svetišta, gdje je uslijedila sv. misa.