Gospa Snježna i Dan domovinske zahvalnosti na Vainvrhu

Mjesto Vainvrh prvo je oslobođeno mjesto u ogulinskom kraju za vrijeme oslobodilačke akcije Oluje.

Povodom tog značajnog datuma na blagdan Gospe Snježne kao i Dan domovinske zahvalnosti i Dan branitelja služena je u mjestu sveta misa kod križa, samoinicijativno postavljenog od mještana . Križ je u Vainvrhu, inače župi Cerovnik, blagoslovio bivši župnik o. Ivan Podgorelec. Prvu misu u Vainvrhu nakon mnogo godina služio je župnik Oštarija i Cerovnika pop Antun Luketić. U svojoj propovijedi on je istaknuo dvostruku simboliku današnjeg dana. Po riječima svjedoka u mjestu se prije 2. svjetskog rata nalazila kapela posvećena vjerojatno Gospi Snježnoj koju su „oslobodioci„ uništili nakon rata. Postavljanjem križa dobiva se snaga kojom se crpila i Majka Božja. A upravo njoj, Gospi Snježnoj posvećena je bazilika u Rimu, Santa Mariji Maggiore koja ima dvije veze s Hrvatima. U bazilici je pokopan sv. Jeronim koji je preveo Sveto Pismo na tadašnji pučki jezik, latinski, pa se ta Biblija i danas naziva Vulgata, i po kome nosi naziv hrvatski zavod u Rimu. Tamo je i mladu misu imao hrvatski blaženik i mučenik nadbiskup zagrebački kardinal Alojzije Stepinac, istaknuo je u svojoj propovijedi pop Luketić. Nakon mise župljani i hodočasnici su se zadržali u narodnom veselju.

Autor: Zvonko Ranogajec

ZA VIŠE FOTOGRAFIJA