Dan pobjede i Domovinske zahvalnosti u prvom oslobođenom mjestu ogulinskog kraja

Proslavljen je Dan pobjede i Dana domovinske zahvalnosti na blagdan Gospe Snježne 5. kolovoza u prvom oslobođenom mjestu pred 17 godina u Oluji, Vainvrhu kod Vojnovca. U procesiji su uz predstavnike svih laičkih udruga i branitelja sudjelovali župljani i hodočasnici noseći kip Gospe Snježne.

KLIK VIŠE FOTOGRAFIJA VainVrh

(Vojnovac - Vainvrh), 5.8.2012.Z.R.) - Misno slavlje povodom Dan pobjede i Dana domovinske zahvalnosti proslavljen je na blagdan Gospe Snježne 5. kolovoza u župi Cerovnik u prvom oslobođenom mjestu pred 17 godina u Oluji, Vainvrhu kod Vojnovca. Slavlje koje je u suslavlju župnika Cerovnika i upravitelja svetišta Gospe od Čudesa popa Antuna Luketića predslavio vlč. Zvonimir Badurina Dudić, svećenik Krčke biskupije počelo je svečanom procesijom od kapele sv. Antuna Padovanskog u Vojnovcu pa do Vainvrha. U procesiji su uz predstavnike svih laičkih udruga i branitelja sudjelovali brojni župljani i hodočasnici noseći kip Gospe Snježne, kojeg je prošle nedjelje blagoslovio Gospićko-senjski biskup mons. dr. Mile Bogović.

Župnik Luketić je ovu procesiju simbolički usporedio s hodom hrvatskog naroda a posvetio ju je svim braniteljima koji su doprinijeli da nakon 9 stoljeća imamo opet svoju slobodu. Propovjednik vlč. Badurina je simbolički procesiju usporedio s pustinjom u kojoj svi vapimo za rashladom i vodom. Pustinja dokazuje kakvi smo ljudi sa svim svojim kušnjama, nevoljama i probranostima. Ljudi sami svojom snagom ne mogu ostvariti malo ili ništa bez Gospodinove ruke. One koja je stvorila i u ovom kraju predivnu floru i faunu. U svoj prolaznosti i poganskoj pameti koja nas sve više okružuje budimo zahvalni stvoritelju. Hrabro se suočimo sa svojom vjeru posebno pred skori ulazak u Godinu vjere. Jedino rješenje za sve nas je hod za Kristom jer svi u sebi nosimo njegov pečat. Naša osobna i nacionalna povijest govori da bez Krista zlo ne možemo pobijediti, zaključio je propovjednik.

Župnik Luketić svima je poručio da će do slijedećeg Dana pobjede na tom mjestu biti sagrađena kapelica u čast poginulih branitelja, slična onoj koja je tu već bila sagrađena u čast vojnika iz Prvog svjetskog rata a koja je kasnije bila srušena. Nakon mise održan je blagoslov vozila, kao i pučko veselje održano uz pomoć općine Josipdol i više pojedinaca. Misi je inače nazočio načelnik općine Josipdol Zlatko Mihaljević.

(Tekst Zvonko Ranogajec, fotografije Josip Anušić)