Katehetska nedjelja - vjernički stav po cijenu mučeništva

Oštarije, 23.9.2012. - Župa Oštarije zadnjih godina ustalila je klanjanje pred Presvetim kao pobožnost za Mlade nedjelje. Misno slavlje ove nedjelje predvodio je fra Nedjeljko Knezović donedavni župnik s Udbine, glavni akter u provođenju projekta izgradnje Crkve hrvatskih mučenika. Ova sveta misa imala je posebne nakane: krštenje male Milane, proslava mlade, te katehetske nedjelje i spomen na oko 200 poginulih iz Oštarija u 2. svjetskom ratu. Kroz nekoliko kratkih priča te osobnih iskustava propovijed je bila zorna i veoma živa. Naglasak je bio na odnosu stariji i mladi, odgoj i odnos prema vrjednotama. Vjeri naših pređih i domoljublju. Ljepoti skladnog života u obitelji s vjerom i pouzdanjem u Boga.
U nastavku mise prinos darova bio je posebno simboličan povodom katehetske nedjelje. Učenici trećega razreda, pripravnici za prvu pričest, prinijeli su na oltar: katekizam, udžbenike za vjeronauk, bilježnice, torbu, Bibliju, Mali misal za njihovu pripremu kroz godinu, kruh i vino.
Katehetska nedjelja na ovaj dan proglašena je za Gospićko-senjsku biskupiju.

Uz ovu nakanu, župa je imala i svoju nakanu u okviru nacionalnog projekta obilježavanja masovnih pogubilišta koja se u prošlom stoljeću nisu smjela niti spomenuti, niti svijeću upaliti na tim mjestima.
Ovoga rujna krenulo se korak dalje, a sve povodom rujna 1493. kada je izginulo mnoštvo hrvatskih branitelja na Krbavskom polju što se posebno obilježava na Udbini kod Crkve hrvatskih mučenika. Da se otme zaboravu i da se ne zaboravi i ove žrtve, ali i sve žrtve kroz povijest za domovinu do danas. To je potreba i povod da se slične aktivnosti provode i na nižim razinama, po župama, selima i općinama, da se popišu mučenici za vjeru i dom. Ove godine u ogulinskom kraju tome se posvetila posebna briga kroz jednomjesečne aktivnosti pod imenom "Od Udbine do Tržića Tounjskog 2012." Ovi molitveni susreti završavaju u subotu, na blagdan sv. Mihovila u Tržiću Tounjskom kod istoimene porušene crkve iza 2.svj. rata. Ova crkva  je svojevrsni materijalni simbol progona Hrvata i Crkve.