Orguljaška večer uoči Velike Maše

U čast obnove 110 godina starih oštarskih orgulja održana je kulturno-edukativna glazbena večer na kojoj je bilo govora o orguljama kao instrumentu toliko značajnim u liturgiji s težištem na obnovu orgulja u Oštarijama kao i nedavnoj obnovi orgulja u još nekoliko crkava Ogulinskog dekanata.

(Oštarije, 12.8.2012.Z.R.) - U svetištu Gospe od Čudesa u Oštarijama je u nedjelju 12. kolovoza održan koncert orguljaša ogulinskog kraja, odnosno župa Ogulinskog dekanata. U organizaciji čuvara svetišta popa Antuna Luketića a u čast obnove 110 godina starih oštarskih orgulja održana je kulturno-edukativna glazbena večer na kojoj je bilo govora o orguljama kao instrumentu toliko značajnim u liturgiji s težištem na obnovu orgulja u Oštarijama kao i nedavnoj obnovi orgulja u još nekoliko crkava Ogulinskog dekanata. U glazbenom dijelu nastupilo je deset orguljaša, Franjo Puškarić i Nada Puškarić iz Zagorja, Ivan Rendulić iz Trošmarije, Marica Rendulić iz Josipdola, Mario Matovina iz Saborskog, Sani Francetić iz Ogulina 2, Mihael Pec i Domagoj Šlat iz Oštarija, Dalibor Pribanić iz Tounja i Željko Marčec iz Lešća na Dobri. Upravo su zadnja dva orguljaša pomogla oko sanacije i uređenja orgulja oštarskog svetišta. Čuvar svetišta Luketić na kraju je podsjetio na povijest orgulja u Oštarijama koje su na koncertu dobile svoju staru ulogu, ukrasa liturgijskog milozvučja. Hefererove orgulje nabavio je za tadašnjih 1500 forinta župnik vlč. Ivan Štimac a od ukupne sume tadašnja država dala je 500 forinti a ostalo župa i donatori. Orgulje su prva puta uvođene 19. studenog 1895. godine. Svi orguljaši na kraju su se predstavili brojnim ljubiteljima glazbe oi su bili oduševljeni njihovima nastupima. Organizator orguljaške večeri istaknuo je nažalost veliko siromaštvo orguljama u biskupiji, gdje neki dekanati uopće nemaju orgulja. Ipka, pohvalio je situaciju u Ogulinskom dekanatu gdje uz orguljaše iz Ogulina koji nisu bili nazočni koncertu ima čak 15 orguljaša. Njima je zaželio da radi očuvanja crkveno-glazbene baštine pokušaju sačuvati stare crkvene napjeve svog kraja, što je već učinio orguljaš iz Zagorja Franjo Puškarić.