Vukovarskoj žrtvi u čast

Oštarije, 18.11.2012- Vjernici ogulinskog kraja u Oštarijama na misi zahvalnici za generale te misi za sve žrtve Domovinskog rata.

Oštarije, 18. stu. 12 Vjernici ogulinskog kraja na misi zahvalnici za generale te misi za sve žrtve Domovinskog rata.

U subotu 17. studenog održana je u večernjim satima u svetištu Gospe od Čudesa misa zahvalnica za oslobođene hrvatske generale kao i misa za sve žrtve Domovinskog rata. Misu je predslavio fra Vice Blekić iz samostana franjevaca trećoredaca iz Ogulina uz čuvara svetišta popa Antu Luketića. Uz više stotina vjernika iz Oštarija, Ogulina i susjednih župa, nakana mise okupila je brojne pripadnike policijske postaje Ogulin, članove Hrvatskog časničkog zbora, djelatne pripadnike MORH-a kao i vatrogasce. Fra Vice Blekić je izrazio zahvalu za one koji su obranili „Krst časni i slobodu slavnu“ jer bez njih ne bi bilo niti slobode te se zapitao što to tjera jedna narod na uništi drugi narod.
Treba se bojati nevjernika jer oni koji su pod Kristovim plaštom mogu čovječno razmišljati i biti braća drugima. Na kraju je podsjetio na riječi generala Gotovine, okrenimo se budućnosti, ali nikada bez Krista. Nakon mise u veličanstvenoj koloni vjernici su prinijeli blagoslovljene svijeće do velikog križa na Marmontovom mostu te ih postavili na križ. Tom prilikom fra Vice Blekić je pročitao svoje emotivno razmišljanje

„Moja Hrvatska gori“.
„ Puna je vatre moja Hrvatska.
Tisuće srdaca, milijuni srdaca kucaju, gore i gone ruke i korake.
Misli plamte u mojoj Hrvatskoj, vatra ljubavi na svakom koraku.
Nestaju crnine mutnih pogleda, proljetni lahor slika ruže na djevojačkim obrazima,
zvučno kao breza i meko kao pahuljica teče iz mnogih usta.
To pjeva, romoni, guguče i grmi – moja Hrvatska.
A oni poslali oganj da utrne vatru, da šikara proraste ognjišta, da vuk zavija gdje su se igrala djeca.
Ne može oganj iz cijevi protiv vatre iz grudi.
Ne može kavanska dreka nadjačati široki slavonski pôj, ni "dugmarica" gregorijansku melodiju na Školju u zalazak sunca, dok brod isplovljava s mrežama.
U Hrvatskoj, mojoj Hrvatskoj, vatra grije i snaži grudi i misli.
Na toj se vatri griju djeca i starci, ona se nosi na putovanja, ispunja pjesmu i kabinet, navjestitelja evanđelja i učitelja.
Hrvatska vatra ima boju i snagu, pune su je nosnice i stolovi.
Hrvatska vatra raste iz Brazda, plamti na Velebitu i njiše se na Valu.
Nju ne može utrnuti oganj s Istoka ili Zapada.
To je hrvatska vatra: ona se rađa iz majčina mlijeka, pjevaju je slavuji, istječe iz izvora.
Ona se razlijeva ravnicom, penje planinom i raste kroz hrastove.
Dugo, dugo plamti vatra hrvatska: od Jadra iz godina davnih do vječnosti.
U njoj su izgorjeli bozi, a živi i iznova je potpiruje i razbuktava Vječni Galilejac.
Hrvatska vatra. Moja Hrvatska je vatra što miluje i liječi, gasi tugu i odnosi umor.
Ne može oganj utrnuti vatru, ona je vječna. Ta vatra hrvatska, moja Hrvatska“

Klik VIŠE FOTOGRAFIJA

OS-Ostarije-(2).jpg